صفحات حذف شده را باید از سایت مپ هم پاک کرد؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
2K بازدید
صفحات حذف شده را باید از سایت مپ هم پاک کرد؟

آیا باید URL صفحاتی که حذف شده اند را از سایت مپ پاک کرد؟

  • جان مولر در پاسخ سؤال یکی از وبمستران که درباره حذف کردن URL صفحاتی که از سایت پاک شده اند گفت که اگر صفحات زیادی از سایت خود را پاک کرده اید سعی کنید آن را در سایت مپ خود نیز اعمال کنید.
  • جان مولر در توییتر تایید کرد که زمانی که تعداد صفحاتی زیادی از سایت شما تغییر میکنند، اگر در سایت مپ خود نیز این تغییرات را اعمال کنید بهتر است البته گفت که سیستم های ما برای فهمیدن این موضوع نیاز به زمان دارد که این موضوع بسیار طبیعی است و جای نگرانی نیست.
  • جان مولر این خبر را در توییتر خود منتشر گرد ولی برای اینکه این موضوع را کمی تحلیل و بررسی کنیم نیاز داریم تا کمی بیشتر با سایت مپ و نحوه کرال کردن صفحات یک سایت آشنا شویم.

چگونه گوگل صفحات یک سایت را کرال میکند؟

همانطور که خود گوگل هم درباره اینکه چگونه موتور گوگل کار میکند توضیح داده است. گوگل داده ها را از منابع مختلفی استخراج میکند و بعد از اینکه این داده ها استخراج شدند در سه مرحله آن ها را شناسایی، ایندکس و رتبه بندی میکند که این فرآیند را در قسمت اول دوره مقدماتی رایگان سئو سایت Search Engine Journal به طور مفصل توضیح داده ام. ولی در این بخش بیشتر قصد داریم درباره قسمت اول از فرآیند، پردازش اطلاعات موتور جستجو، یعنی مرحله کرال (خزش) کردن را بررسی کنیم.

گوگل همیشه در تلاش است تا صفحات جدیدی که به دنیای وب اضافه میشود را بخزد و آن صفحات را به لیست سایت های موجود در موتور خودش اضافه کند. بعضی از صفحات قبلا در لیست گوگل وجود دارند و اگر این موتور لینکی به صفحه جدید در این صفحات پیدا کند آن را دنبال کرده و میخزد. یکی از دلایلی که امروزه لینک بیلدینگ داخلی بسیار مهم است همین موضوع است که گوگل راحت تر سایت شما را کرال میکند و صفحات شما سریع تر در نتایج جستجو ظاهر میشوند. البته گوگل راهکار دیگه ای هم برای این موضوع در نظز گرفته و آن هم سایت مپ است که به گوگل تمام صفحات سایت را نمایش میدهد و در اصل به گوگل اعلام میکند تا این صفحات را بخزد.

فراموش نکنید که اگر صفحه ای را به سایت مپ اضافه یا حذف کنید، گوگل زمان نیاز دارد تا متوجه این موضوع شود و جان مولر هم اعلام کرده زمان بر بودن این اتفاق، موضوعی بسیار طبیعی است و جای نگرانی نیست.

نتیجه گیری

با توجه به صحبت های جان مولر و بررسی های که در این مقاله انجام دادیم، میتونیم بگیم که اگر تعداد صفحات زیادی از سایت خودتان را حذف کردید بهتره تا این تغییرات را در سایت مپ هم اعمال کنید. ولی فراموش نکنیم ایجاد لینک سازی داخلی اصولی راهکار بهتری برای اعلام تغییرات سایت به گوگله، که این موضوع را هم تجربه متخصصین نشان داده و هم اینکه خود گوگل در مستنداتش به صورت غیر مستقیم به این موضوع اشاره داشته.

امیدوارم از مطالعه این مقاله کاربردی لذت برده باشید. لطفا این مقاله را با دوستان و علاقه مندان به دنیای سئو به اشتراک بگذارید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

اشتراک گذاری مقاله

با اشتراک گذاری مقاله هم به دوستانتان لطف کردید هم به ما 🙂

جدید ترین مقالات دیجیتال مارکتینگ

دوره های رایگان دیجیتال مارکتینگ

مقاله
نظرات
اشتراک گذاری
فهرست