بازگشت برایان دین همراه با یک ابزار جدید در آستانه سال ۲۰۲۰

زمان مطالعه: 5 دقیقه
4K بازدید
بازگشت برایان دین همراه با یک ابزار جدید در آستانه سال 2020

بازگشت برایان دین بعد از مدت‌ها با یک خبر خوب در آستانه سال ۲۰۲۰

برایان دین یکی از نام‌‌های آشنا در حوزه سئو و بهینه سازی موتورهای جستجو است که او را باسایت معروفش به نام بکلینکو (backlinko) میشناسند ولی قبل از اینکه به بازگشت قدرتمندانه برایان دین برسیم قصد داریم کمی درباره او حرف بزنیم که چه اتفاقی برای او افتاد که یک دانشجوی Phd رشته پزشکی به مدرسی در دنیای سئو تبدیل می‌شود؟

برایان دین یکی از افراد متخصص در دنیای سئو است که امروزه به یکی از بزرگان این حوزه تبدیل شده است، بیشترین تحقیقات او در حوزه بکلینک است و امکان ندارد در موتور جستجوی گوگل درباره سئو و بکلینک جستجو کرده باشید ولی اسم سایت او را درنتایج اول گوگل نبینید و این نشان دهند این است که او در این حوزه بسیار موفق بوده است.

برایان دین در ابتدای مسیر خود وارد دنیای سئو کلاه سیاه شد و متوجه شد که حضور در این دنیا به صورت مقطعی می‌تواند تاثیرات مثبتی داشته باشد و در بلند مدت نمی‌توان از این حوزه نتیجه گرفت.

از مدرسه پزشکی تا دنیای سئو

یکی از ویژگی های شخصیتی او سفر به مکان‌های کم نظیر در دنیا است و همه کارهای خود را به صورت ریموت انجام می‌دهد و علت علاقه او به این حرفه همین است که می‌تواند از هر جای دنیا این کار را انجام دهد.

برایان در ابتدا لیسانس و فوق لیسانس خود را در زمینه علوم تغذیه گرفت و سپس قصد داشت تا مدرک دکترای خود را نیز دریافت کند. و در یک اتفاق تصمیم گرفت تا به یک کارآفرین تبدیل شود زیرا از لحاظ مالی نیز تحت فشار بود.

و برایان دین شروع کرد به تولید محتوا برای باشگاه های بدنسازی زیرا این حوزه مرتبط با رشته دانشگاهی او بود و تولید محتوا در این حوزه برای او راحت‌تر بود و همیشه سعی میکرد تا محتوایی تولید کند که در موتور جستجو موفق به کسب جایگاه‌های اول شود. و بعد از مدتی او سعی کرد تا سایت خود را نیز طراحی کندتا برای خودش تولید محتوا کند و بعد از مدتی علاقه‌مند به حوزه سئو شد.

می‌توان گفت این خلاصه‌ای از مسیر زندگی کاری برایان دین بود.

و امروز او تبدیل به فردی شده که همه افراد این حوزه او را ستایش می کنند و سایت فوربز Forbes او را نابغه سئو  نامیده است.

اگر قصد دارید در حوزه پر تب و تاب سئو فعالیت کنید حتما سری به قسمت مقالات سایت Backlinko بزنید تا اطلاعاتی مفید و به روز درباره این دنیا کسب کنید هر چند او در چنل یوتیوبش ویدیوهای آموزشی فوق العاده ای نیز قرار داده است که می‌تواند وجه تمایزی باشد بین برایان و دیگر فعالان این حوزه زیرا او سعی کرده محتوای ویدیویی خود را با بیشترین کیفیت ممکن طراحی و تولید کند.

اما تقریبا یک سالی بود که فعالیت زیادی نداشت و می‌توان گفت خبری از او نبود و شخصا خیلی گیج بودم و نمی توانستم هیچ دلیل منطقی برای این قضیه پیدا کنم که همچنین فردی که به شدت به استمرار و حضور مستمر در دنیای وب صحبت اعتقاد داشت به شدت کم کار شده بود و هیچ محتوایی از او در دنیای وب پیدا نمیشد.(البته در بازه ۱ سال اخیر)

تا اینکه خبر جدید از راه رسید و خیلی از افراد متوجه شدند که علت کم رنگ شدن برایان دین را متوجه شدند.

در هیاهوی آخر سال میلادی که در ابتدای دسامبر ۲۰۱۹ که هر روز سرمای کریسمس را بیشتر حس می‌کنیم. از طرفی بروزرسانی ماه نوامبر گوگل در حوزه تطبیق عصبی و تاثیر آن در لوکال سئو، بلک فرای دی(black friday) و سایبر ماندی (cyber monday)، خبر برایان دین نیز رسید که او یک استارت آپ همراه با Josh Howarth راه اندازی کرده است که یحتمل تحولی بزرگ در دنیای بازاریابی محتوا ایجاد خواهد کرد و کمک بسیار زیادی به تولید‌کنندگان محتوا خواهد کرد.

 • شاید از خود بپرسید استارت آپ برایان دین چیست؟

بازگشت برایان دین با استارت آپ Exploding Topics

برایان دین و ابزار Exploding Topics

همانطور که از اسم آن مشخص است تمرکز آن در حوزه تولید محتوا است که برایان دین اسم بسیار جالبی نیز برای آن انتخاب کرده است که بی شک در آینده بیشتر با این سایت سر و کار خواهیم داشت.

فلسفه Exploding Topics

Exploding Topics scours the internet to find exploding content topics before they take off.

این شعاری است که در قسمت بالایی درباره ما این سایت نوشته شده است و تقریبا توضیح کاملی برای کار این استارت آپ است ولی در ادامه توضیحات بیشتر درباره کارایی و چشم‌انداز این سایت را بررسی خواهیم کرد.

Exploding Topics از زبان برایان دین

امروزه با توجه به شرایط موجود، بالا آوردن محتوای شما در نتایج موتور جستجو تقریبا یک ماموریت غیر ممکن است زیرا هر روزه محتوای بسیار زیادی به دنیا وب تزریق می‌شود و اگر حتی محتوای شما چه از لحاظ علمی و چه از لحاظ فنی فوق العاده باشد نیز در بین مقدار زیادی از خاک دفن می‌شود.

 • ولی اگر شما جزو اولین افرادی باشید که درباره هر موضوعی که قرار است ترند و پر سرچ باشد بنویسید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

به همین دلیل است که ما سیستمی را طراحی کردیم که با توجه به تکنولوژی بسیار پیشرفته میلیون ها جستجو را آنالیز کند و شاید حتی منشن‌ها (اشارات) و خیلی از المان‌های دیگر را نیز بررسی و آنالیز می‌کند و با توجه به الگوریتم‌ها بسیار قدرتمند، کلمات کلیدی که در حال رشد و ترند شدن هستند به شما معرفی می‌کند البته کلماتی را به شما پیشنهاد می‌کند که سختی کلمه پایینی دارند زیرا که قصد داریم شما بتوانید در نتایج جستجو رتبه بالایی بدست اورید.

این روش به شما کمک می‌کند کلماتی را پیدا کنید که قرار است تبدیل به کلمات کلیدی داغ و پر جستجو تبدیل شوند و شما با تولید محتوا حول محور این کلمات بتوانید ترافیک بسیار زیادی را متوجه خود و کسب و کارتان کنید.

البته نکته بسیار جذاب این جا است که جاش(مؤسس)، این استارت آپ را در سال گذشته پایه‌گذاری کرده است و به محض اینکه برایان دین متوجه قدرت این پروژه شد تصمیم گرفته تا به این پروژه بپیونده و با مشارکت هم این استارت آپ را به جایگاه اصلی خودش برسونند.

نحوه کارکرد Exploding Topics

همانطور که از تصاویر مشخص است محیط Exploding Topics بسیار ساده است و شما در قسمت بالایی این ابزار یک باکس جستجو دارید که کلمه مورد نظر را سرچ کنید تا متوجه شرایط این کلمه در دنیای وب شوید.

و در پایین‌تر کلماتی را می‌بینید که کلمات پر جستجو هستند و هر کدام دارای جدول و شاخص‌هایی هستند که به شما شرایط این کلمهمورد نظر را به شما نمایش می‌دهند.

به طور مثال کلمه influencer marketing یکی از همین کلمات است که طبق فیلترهایی که در بالای سایت قرار داده شده است در ۵ سال اخیر (البته شما می‌توانید بازه زمانی را شخصی سازی کنید، شما می‌توانید بازه زمانی را بین ۱ ماه تا ۱۵ سال اخیر انتخاب کنید.) رشد محسوسی داشته است.

ابزار برایان دین و سختی کلمه influencer marketing

در قسمت بالای نمودار یک مستطیل سبز وجود دارد که در این مستطیل نوشته شده EXPLODED که به معنای در حال انفجار است 🙂 که مفهوم آن این است که این کلمه با وجود اینکه ماهیانه ۱۲۱۰۰ سرچ از طرف کاربران دارد اصلا انتخاب مناسبی نیست و افراد زیادی برای آن تولید محتوا کرده‌اند.

یکی از ویژگی‌های جذاب این ابزار اتصال مستقیم ان به گوگل ترندز (Google Trends) و نتایج جستجو (SERP) است که باعث می‌شود فرد همزمان که کلمه کلیدی مورد نظر خود را بررسی و آنالیز می‌کنددر عین حال شاخص‌های دیگر را نیز بررسی کند.

اتصال ابزار ترندز گوگل و serp به Exploding Topics
اما متاسفانه این ابزار زبان فارسی را پشتیبانی نمی‌کند.

Trend در دستان برایان دین

حالا باید منتظر باشیم تا خبرهای جدیدتر و بیشتری درباره این پروزه بسیار خلاقانه و جدید بشنوییم و در نهایت نظاره گر باشیم که آیا این سرویس می‌تواند تحول بزرگی در دنیای محتوا ایجاد کند؟

امیدواریم که از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.

لطفا نظرات خودتان را درباره پروژه را با ما و تمام علاقه‌مندان حوزه سئو به اشتراک بگذارید.

منابع:

Forbes

Exploding Topics

Google

۵/۵ - (۴ امتیاز)

۴ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • واقعا مقاله ی مفیدی بود

  پاسخ
 • سلام مرسی بابت اطلاع رسانی
  ولی حیف که نمیشه تو ایران از این ابزار فوق العاده استفاده کرد.
  امیدوارم روزی برسه که بشه از این ابزارهای به روز راحت استفاده کنیم

  پاسخ
  • سلام خان آفاق
   سپسا از توجه شما
   بله ما هم امیدواریم تا روزی متخصصین ایرانی نیز بتوانند ابزارهای از این دست خلق کنند و ما هم بتوانیم از این ابزارها بهره ببریم

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

اشتراک گذاری مقاله

با اشتراک گذاری مقاله هم به دوستانتان لطف کردید هم به ما 🙂

جدید ترین مقالات دیجیتال مارکتینگ

دوره های رایگان دیجیتال مارکتینگ

مقاله
نظرات
اشتراک گذاری
فهرست