وردپرس، قالب آسترا را تعلیق کرد.

زمان مطالعه: 3 دقیقه
1K بازدید
وردپرس، قالب آسترا را تعلیق کرد.

تعلیق قالب آسترا (Astra) و تاثیرش بر ۱ میلیون کاربر

وردپرس قالب محبوب آسترا را، با بیش از ۱ میلیون کاربر، به دلیل استفاده از لینک های وابسته (Affiliate) به مدت ۵ هفته تعلیق کرد. اما طراحان قالب این موضوع را انکار کردند.

در این مقاله از آکادمی راه دی ام به بررسی این موضوع می پردازیم.

قالب آسترا از مخزن وردپرس حذف شد

اگر لینک رسمی قالب آسترا را دنبال کنید، می بینید که از وردپرس قابل دسترس نیست. همچنین اگر در سایت وردپرس، قالب آسترا را جستجو کنید، نتیجه ای یافت نخواهد شد.

لینک های وابسته در آسترا

لینک وابسته، به افراد و سازمان ها این امکان را می دهد تا از پیشنهاد یک محصول به سایرین و با توجه به تعداد کلیک هایی که بر روی آن لینک زده می شود، کسب درآمد کنند.

آسترا یک قالب رایگان است. با این وجود، مانند بسیاری از افزونه ها و قالب های رایگان وردپرس، نسخه های دائمی (Premium) نیز ارائه می دهند؛ که شامل عملکردهای اضافی دیگری هستند که برای سایت های حرفه ای مناسبند.

اطلاعیه رسمی وردپرس

اطلاعیه رسمی وردپرس توسط TRT Messenger (پیام رسان تیم بررسی قالب)، از تعلیق قالب آسترا در ۷ آگوست ۲۰۲۰ خبر داد. یک سال و نیم قبل از این تاریخ، شرط غیرفعال کردن لینک های وابسته به اجرا درآمد. وردپرس برای چند هفته در کانال رسمی Slack  (مجموعه‌ای از چت‌روم‌های خصوصی یا پیام‌های فوری است. شما افراد را به انجمن Slack خود دعوت می‌کنید و می‌توانید از طریق وب اپلیکیشن، موبایل اپلیکیشن و دسکتاپ اپلیکیشن به Slack دسترسی داشته باشید) و همچنین در وبلاگ خود این موضوع را مورد بحث قرار داد.

بیانیه رسمی وردپرس به آسترا:

“۱۸ ماه پیش شما شروع به قرار دادن لینک های وابسته در قالب خود کردید.

…در حالی که ما شرایطی بر خلاف این مورد داریم.

قالب ها، اجازه استفاده از لینک ها و URL های وابسته را ندارند. ما این شرایط را قبل از ۱۸ ماه گذشته اعلام کرده بودیم. همچنین از طراحان سایر قالب هایی که از این لینک ها استفاده می کردند درخواست کردیم تا آن ها را حذف کنند؛ و این موضوع را هفته ها در بلاگ های مختلف و در Slack به بحث گذاشتیم.

برای ما قابل درک نیست که چطور شما همچین موضوعی را نادیده می گیرید. به ویژه اینکه این اولین بار نیست که به شما در زمینه اشتباهایتان اخطار می دهیم.به همین دلیل قالب شما برای ۵ هفته آینده (تا ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۰) به حالت تعلیق در خواهد آمد. ”

پاسخ آسترا:

طراحان قالب آسترا اظهار داشتند، که لینک های وابسته را به “خود قالب” اضافه نکرده اند. از آنجایی که هیچ لینک وابسته ای به خود قالب اضافه نشده؛ بنابراین قوانین وردپرس نیز نقض نشده است. آن ها اعتراف کردند که برای معرفی کدهای ریفرال یا ارجاعی (referral code) از افزونه استفاده کرده اند.

متن دقیق اظهارات آسترا:

“با این حال ما اعتراف می کنیم که از فیلترهای موجود در افزونه ها استفاده می کنیم، که فقط کدهای ریفرال را ثبت کنیم. اما هیچ لینک وابسته و یا موردی بر خلاف شرایط ذکر شده وجود نداشته است.

ما مطمئن نیستیم که آیا استفاده از فیلترهای ریفرال بر خلاف مقررات است یا خیر؟ اگر این گونه است، آن ها را به سرعت حذف کرده و نسخه جدید را ارائه خواهیم داد.”

آیا آسترا از لینک های وابسته استفاده می کرد؟

تیم طراحی آسترا به وضوح اظهار داشت، که از لینک های وابسته استفاده نکرده است و تنها از طریق افزونه های جانبی، کدهای ریفرال را اضافه نموده است.

کد وابسته آسترا

آدرس وابسته آسترا

وردپرس در اطلاعیه خود، به کدهایی در قالب آسترا اشاره کرد که لینک هایی از شبکه وابسته پرطرفدار LinkShare/Rakuten را شامل می شد.

آسترا همچنان در تعلیق

آسترا هم اکنون در تعلیق به سر می برد و قالب آن از مخزن وردپرس قابل دانلود نیست. این بدان معناست که بیش از ۱ میلیون کاربر قالب آسترا به مدت پنج هفته قادر نخواهند بود مطالب خود را از طریق وردپرس بروز کنند.

آسترا اعلام کرد که نسخه بروز شده ای را منتشر کرده است که کدهای ارجاع وابسته در آن حذف شده است. آن ها می گویند، این نسخه جدید با قوانین وردپرس مطابقت دارد. اما این نسخه را تنها می توان مستقیما از Astra یا مخزن GitHub دانلود کرد.

 

وردپرس رسما قالب محبوب آسترا را به حالت تعلیق درآورده است. با وجود این که تیم طراحی آسترا درخواست رفع تعلیق کرده است؛ اما وردپرس به دلیل نادیده گرفته شدن قوانین خود توسط این گروه و همچنین اخطارهایی که در گذشته به آسترا داده بود؛ به نظر می رسد تعلیق را تا پایان ۵ هفته ادامه خواهد داد.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

اشتراک گذاری مقاله

با اشتراک گذاری مقاله هم به دوستانتان لطف کردید هم به ما 🙂

جدید ترین مقالات دیجیتال مارکتینگ

دوره های رایگان دیجیتال مارکتینگ

مقاله
نظرات
اشتراک گذاری
فهرست