هر آنچه باید در مورد شادوبن اینستاگرام بدانید

زمان مطالعه: 6 دقیقه
1K بازدید
هر آنچه باید در مورد شادوبن اینستاگرام بدانید

شادوبن (Shadowban) اینستاگرام چیست؟

آیا تا به حال در مورد شادوبن اینستاگرام چیزی شنیده‌اید؟ قطعا شما هم تا به حال با افت شدید تعامل در صفحه خودتان روبرو شدیه‌اید. اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که دلیل آن چیست؟ چرا با اینکه محتوای مناسبی منتشر می‌کنید؛ اما همچنان به چیزی که می‌خواهید نمی‌رسید؟ اینستاگرام یک پلتفرم (سامانه) قدرتمند با قوانین و چهارچوب‌‌های سفت و سخت است؛ که عدم رعایت آن‌ها شما را گرفتار می‌کنند. یکی از اقداماتی که اینستاگرام در برابر اکانت‌های متخلف انجام می‌دهد شادوبن کردن یک حساب است.

اگر احساس می‌کنید که پست‌های اینستاگرام شما خیلی لایک نمی‌شوند یا کامنتی دریافت نمی‌کنند؛ احتمالا در شادوبن قرار گرفته‌اید.  البته امیدواریم که شما جز این دسته از حساب‌ها نباشید. ما در این مقاله از آکادمی دیجیتال مارکتینگ راه دی ام قصد داریم بیشتر در مورد این مفهوم و راه‌های جلوگیری از آن صحبت کنیم.

زمانی که شما قصد دارید کسب و کارتان را در این پلتفرم گسترش دهید؛ تمام امید و تمرکز خودتان را بر روی تعامل به وجود آمده با محتوای صفحه می‌گذارید. در این مسیر هشتگ‌ها، کپشن و محتوای با کیفیت هم به شما کمک می‌کنند. اما فرض کنید با اینکه این کارها را هم می‌کنید، هیچ تغییری در این روند رشد صورت نمی‌گیرد. قطعا این موضوع خیلی از ما را ناامید می‌کند و شما هم در این امر مستثنی نیستید.

شادوبن اینستاگرام به چه معنی است؟

شادوبن اینستاگرام به معنای بلاک کردن محتوای یک کاربر در فضای پلتفرم است. البته این اتفاق طوری برنامه‌ریزی می‌شود که خود کاربر از این موضوع مطلع نمی‌شود. اگر که شادوبن اینستاگرام برای حساب شما پیش بیاید؛ محتوای صفحه شما در فید اینستاگرام نمایش داده نمی‌شود، مگر اینکه کاربران خودشان شما را دنبال کنند.

از نظر اینستاگرام، شادوبن کاملا منطقی است. در واقع این قابلیت به اینستاگرام اجازه می‌دهد تا حساب‌هایی که قوانین و چهارچوب این پلتفرم را رعایت نمی‌کنند را فیلتر کند.

بسیاری از اکانت‌های اینستاگرامی برای اینکه تعداد فالوورهای خودشان را بیشتر کنند؛ از راه‌های غیر قانونی استفاده می‌کنند. برای مثال، ربات‌ها و استفاده‌ از هشتگ‌های زیاد و حتی خرید فالوور. همه این‌ها باعث می‌شوند که اینستاگرام یک حساب را در شادوبن قرار دهد.

همین طور که مشخص است، در شادوبن اینستاگرام کاربرانی که شما را دنبال نمی‌کنند، قادر نیستند از طریق هشتگ‌ها و بخش اکسپلوور اینستاگرام پست‌های شما را ببینند.

البته خود این پلتفرم به طور مستقیم چیزی در مورد شادوبن اینستاگرام نگفته است. اما اخیرا بیانیه‌ای را منتشر کرده است که محتوای آن شامل حال کاربرانی می‌شود که خطایی انجام داده‌اند و در آن گفته است که محتوای آن‌ها از طریق هشتگ‌ها قابل رویت نیست.

در این بیانیه، تنها چیزی را که به وضوح به آن اشاره شده است، همین قضیه هشتگ‌هاست. خیلی‌ها بر این باور هستند که این پلتفرم، بدون اینکه به طور مستقیم به شادوبن اینستاگرام اشاره کند، در حال بیان کردن آن است. البته فراموش نکنید که الگوریتم‌های اینستاگرام دائما در حال تغییر هستند. پس اگر زمانی شاهد افت تعامل در صفحه خود بودید، خیلی هم تعجب نکنید. زیرا گاهی اوقات دلیل آن این تغییرات است.

البته نباید فراموش کرد که شادوبن یک تاکتیک برای پنهان کردن محتوای کاربران از مخاطبین است. اگر شما دچار شادوبن اینستاگرام شدید باید سعی کنید با اقدامات درست از این تله بیرون بیایید.

اجازه دهید ببینیم که چطور می‌توان متوجه این شد که آیا اکانت شما دچار شادوبن شده است یا نه؟ از طرفی ببینیم که چطور می‌توانید خودتان را از این شرایط نجات دهید؟

چگونه متوجه شادوبن اینستاگرام شویم؟

برای اینکه متوجه شادوبن شوید، می‌توانید از یک راه ساده استفاده کنید. برای اینکار ابتدا یک پست در اینستاگرام منتشر کرده و از هشتگ‌هایی که زیاد استفاده نمی‌شوند در کپشن استفاده کنید. همان طور که می‌دانید هشتگ‌های معروف اینستاگرام زیاد استفاده می‌شوند.

بعد از اینکه پست را منتشر کردید، از ۵ کاربر رندوم اینستاگرام بخواهید که با استفاده از هشتگ‌ها، محتوای شما را سرچ کنند. اگر که هیچ کدام از آن‌ها از طریق جستجوی هشتگ‌ها محتوای شما را ندیده باشند؛ قطعا شما شادوبن شده‌اید. اما اگر یکی دو نفر از آن‌ها محتوای صفحه را دیده باشند؛ شما فقط با کاهش تعامل روبرو شده‌اید. برای اینکه بتوانید تعامل صفحه و یک پست را بیشتر کنید؛ می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید.

چرا شما دچار شادوبن شده‌اید؟ و چطور می‌توانید آن را برطرف کنید؟

دلایل بسیاری برای شادوبن شدن یک حساب اینستاگرامی وجود دارد. برای اینکه شما در حساب خود دچار این بجران نشوید؛ بهتر است که با برخی از اقداماتی که از نظر اینستاگرام تخلف به حساب می‌آیند آشنا شوید :

استفاده بیش از حد از ربات‌ها برای افزایش میزان تعامل:

قطعا برای اینکه به تعداد بالای فالوور دست پیدا کنید، باید خودتان سخت تلاش کنید و چهارچوب‌های اینستاگرم را رعایت کنید. از همه مهم‌تر اینکه استراتژی درستی را انتخاب کنید. در غیر این صورت نمی‌توانید به فالوورهای واقعی برسید. خود اینستاگرام هم به این موضوع در بیانیه‌ای اشاره کرده است. آن‌ها کاربران را تشویق می‌کنند تا با کمک استراتژی درست بر روی ارتباط با مخاطبین هدف تمرکز کنند. قطعا استفاده از ربات‌ها، باب میل اینستاگرام نیست. همین موضوع یکی از اصلی‌ترین دلایل شادوبن اینستاگرام است.

استفاده از هشتگ‌های منقضی شده:

خیلی از اوقات پیش آمده است که در هشتگ‌های معروف اینستاگرام محتوای نامناسبی منتشر شود. در نتیجه، اینستاگرام هم استفاده از این هشتگ‌ها را ممنوع کرده است. در واقع این پلتفرم می‌تواند به راحتی این هشتگ‌ها را حذف کند. اگر که شما از این هشتگ‌های منقضی شده استفاده کنید؛ مانع نمایش محتوای صفحه خود می‌شوید.

اکانت شما به طور مداوم ریپورت می‌شود:

اگر که اکانت شما به طور مرتب ریپورت شود؛ اینستاگرام به این نتیجه می‌رسد که شما محتوای نامناسبی منتشر می‌کنید. یا قوانین این پلتفرم را رعایت نمی‌کنید. در این حالت ممکن است اکانت شما را غیرفعال کند، یا اینکه در شادوبن قرار بگیرید.

پست گذاشتن، لایک کردن و کامنت گذاشتن بیش از حد در اینستاگرام:

اینکه شما در یک روز چقدر می‌توانید پست بگذارید، عکس لایک کنید، کامنت بگذارید و … همه یک محدودیتی دارند. در واقع در یک روز شما فقط حق دارید یک مقدار مشخصی فعالیت داشته باشید. قطعا اگر در کمتر از یک ساعت، ۸۰ کاربر جدید را دنبال کنید؛ بیشتر شبیه این است که یک ربات این کار را انجام داده باشد، نه شما! این کار ممکن است تعداد فالوورهای شما را بیشتر کند؛ اما فراموش نکنید که با این اقدامات مخاطبین هدف مناسبی را پیدا نمی‌کنید.

اقداماتی که در اینجا به آن‌ها اشاره کردیم، از دلایل اصلی شادوبن اینستاگرام هستند. دلایلی که مانع گسترش کسب و کارتان می‌شوند و اجازه نمی‌دهند فالوورهای واقعی پیدا کنید.

چطور شادوبن اینستاگرام را از بین ببرید؟

شادوبن اینستاگرام

برای اینکه حساب خودتان را به حالت نرمال برگردانید، باید خرابی‌ها را برطرف کنید. چطور؟ در ادامه به راه حل‌ها اشاره می‌کنیم :

اگر که از ربات‌ها استفاده می‌کنید فورا آن‌ها را پاک کنید:

برای اینکه مطمئن شوید رباتی به اینستاگرام شما متصل نیست؛ از طریق دسکتاپ وارد حساب خود شوید. بر روی Edit Profile کلیک کنید و به بخش Authorized Applications بروید. اگر در اینجا لیستی از ربات‌ها را می‌بینید، دسترسی را برای آن‌ها قطع کنید. برای این کار بر روی Revoke Access کلیک کنید. به یاد داشته باشید اینکه شما فقط تعداد محدودی فالوور واقعی داشته باشید، که طرفدارتان هستند و محصولات شما را خریداری می‌کنند؛ خیلی بهتر از این است که هزاران فالوور غیر واقعی داشته باشید. در حالی که هیچ تعاملی هم با محتوای شما برقرار نمی‌کنند.

از هشتگ‌های ممنوعه استفاده نکنید:

مطمئن شوید که از هشتگ‌های منقضی شده استفاده نمی‌کنید. برای اینکه ببینید کدام هشتگ‌ها دیگر اعتباری ندارند، تنها کافی است یک جستجوی ساده در گوگل انجام دهید، تا با لیست بروز شده این هشتگ‌ها روبرو شوید. همچنین در استفاده از هشتگ‌ها وسواس به خرج دهید و از نمونه‌های مرتبط استفاده کنید.

زیاد از حد در اینستاگرام فعالیت نکنید:

همان طور که گفتیم، شما در یک روز فقط به اندازه مشخصی می‌توانید در اینستاگرام فعالیت کنید. از طرفی، خیلی از کاربران گفته‌اند که بعد از گذشت دو روز و بازگشت مجدد به اینستاگرام، توانسته‌اند تعامل بیشتری با مخاطبین برقرار کنند. به نظر ما این دوری موقتی می‌تواند مفید باشد. نظر شما چیست؟

قوانین و مقررات اینستاگرام را دنبال کنید:

حتما قوانین و مقررات اینستاگرام را مطالعه کنید. مهم‌تر از همه اینکه آن‌ها را رعایت کنید. فراموش نکنید که محتوای ارزشمند، مناسب و مفید منتشر کنید. همچنین فعالیت منظمی در اینستاگرام داشته باشید. شاید به نظر، این نظم در فعالیت و پایداری در مسیر کمی زمانبر باشد، اما قطعا ارزشش را دارد. همچنین از شادوبن اینستاگرام جلوگیری می‌کند. چه چیزی بهتر از این؟

کلام آخر

همان طور که دیدید شادوبن اینستاگرام به این معنی است که محتوای یک صفحه برای همه کاربران قابل رویت نیست. در واقع، با اینکه شما در این پلتفرم فعالیت می‌کنید؛ اما همه چیز در زیر یک سایه قرار دارد. فقط کاربرانی که شما را دنبال می‌کنند می‌توانند شاهد آن باشند. برای اینکه گرفتار شادوبن اینستاگرام نشوید؛ تنها کافی است که از قوانین تخطی نکنید و حتما مقررات بروز شده را دنبال کنید.

امتیاز شما به این پُست

۲ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام. مقاله جالبی بود. خواستم بپرسم آیا وقفه در فعالیت توی اینستاگرام هم میتونه باعث شادوبن بشه؟

  پاسخ
  • سلام اقای رهبر عزیز سپاس از لطف شما
   ببینید اگر حساب کاربری شما فعال نباشد دلیل شادوبن شدن نمیتواند باشد و شادوبن شدن دلایل بسیار زیاد دیگری دارد.
   با آرزوی بهترین ها برای شما

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

اشتراک گذاری مقاله

با اشتراک گذاری مقاله هم به دوستانتان لطف کردید هم به ما 🙂

جدید ترین مقالات دیجیتال مارکتینگ

دوره های رایگان دیجیتال مارکتینگ

مقاله
نظرات
اشتراک گذاری
فهرست