استاندارد سرعت بارگذاری صفحات در سال ۲۰۲۰

زمان مطالعه: 6 دقیقه
2K بازدید
استاندارد سرعت صفحات سایت در سال 2020

سرعت بارگذاری صفحات سایت در سال ۲۰۲۰

خیلی از وبسمتران به دنبال این هستند تا سرعت سایت های وردپرسی خود را افزایش دهند و سرعت بارگذاری صفحات در سایت را بهینه سازی کنند ولی این کار بسیار دشوار است و شاید استفاده از افزونه های موجود در کتابخانه وردپرس به تنهایی کافی نباشد. اما ما در آکادمی راه دی ام قصد داریم به شما نشان دهیم که چه فاکتورها یا شاخص هایی را باید مد نظر داشته باشید تا بتوانید به ایده آل ترین سرعت بارگذاری صفحات سایت برسید.

البته نباید فراموش کرد که سایت های وردپرسی را میتوان با استفاده از افزونه های تا حدی بهینه کرد که شما میتوانید با مراجعه به مقاله ۲۶ راهکار برای افزایش سرعت سایت های وردپرسی به صورت مفصل با این ابزارها و افزونه ها آشنا شوید.

یکی از نکات بسیار مهم در دنیای سئو امروزی به دست آوردن امتیاز بالا یا چراغ سبز در ابزار Google Page Speed Insight  است که امروزه بحث داغ بسیاری از محافل دنیای دیجیتال مارکتینگ شده است. ولی برخلاف آنچه که شاید به نظر کاری بسیار ساده به نظر برسد پروسه ای سخت و دشوار است.

اما سؤال اصلی اینجاست که سرعت بارگذاری هر صفحه ای از یک وبسایت تقریبا باید چقدر باشد؟

جوابی که اکثر سایت ها و متخصصین فعال در این حوزه دارند، ۳ ثانیه است البته سایت های وجود دارند که سرعت آنها کمتر از ۳ ثانیه هم باشد.

چرا سرعت بارگذاری صفحات مهم هستند؟

بارگذاری صفحات وب به صورت بخش، بخش انجام میشود به طور مثال شاید شما هم متوجه شده باشید زمانی که یک صفحه را باز میکنید در ابتدا شاید یک عکس بارگذاری شود بعد بقیه المان های صفحه یا شاید هم در ابتدا تبلیغات بارگذاری شوند و بقیه المان ها در هر صورت باید بدانیم که این بارگذاری صفحات در دنیای وب به صورت مرحله به مرحله انجام میشود.

لود یا بازگذاری شدن تک تک این المان ها باعث میشود تا سرعت بارگذاری سایت افزایش یابد و در اصل کل فرآیند بهینه سازی سایت همین بهینه سازی بارگذاری این المان ها است.

چگونه سرعت بارگذاری صفحات را ارزیابی کنیم؟

همانطور که پیش بینی کردیم  ابزارهای بسیاری برای سنجش سرعت سایت وجود دارد که یکی از بهترین ابزارهای Google Page Speed Insight است چرا که این ابزاری است که خود گوگل منتشر کرده و فاکتورهایی را در نظر میگیرد که برای گوگل مهم است. پس اگر این شاخص ها را بهینه سازی کنیم بی شک نتیجه بهتری در موتور جستجوگر گوگل به دست خواهیم آورد.

شما میتوانید آدرس سایت خود را در این ابزار وارد کنید، بعد از چند ثانیه سرعت سایت شما را ارزیابی میکند و گزارشی از ایرادات را در اختیار شما قرار میدهد ولی نکته بسیار مهم اینجاست که وقتی صحبت از سرعت بارگذاری میکنیم نسخه موبایل و نسخه دسکتاپ دو معقوله کاملا جدا هستند. این ابزار تمام ایرادات و مواردی که میتوانید بهینه کنید را به شما نمایش میدهد تا در نهایت با بهینه سازی و ارتقا بعضی از فاکتورها، سرعت سایت خود را کاهش دهید.

مطالعات موردی درباره این موضوع نشان میدهد که صفحاتی که در نسخه دسکتاپ لود میشوند ۸۷% دیرتر در نسخه موبایل بارگذاری میشوند.

این به این معناست که اگر صفحه ای در نسخه دسکتاپ به طور مثال در ۱ ثانیه لود میشود در نسخه موبایل همان صفحه در ۱.۸۷ ثانیه بارگذاری میشود و این نشان دهنده این است که شما باید برای بهینه سازی سرعت نسخه موبایل زمان بیشتری را صرف کنید.

صفحاتی که بازدید بیشتری دارند را بهینه سازی کنید.

معمولا بعضی از صفحات سایت بازدید بیشتری دارند یا به زبان دیگر اعتبار بیشتری دارند. باید حتما این صفحات بیشتر مورد توجه قرار بگیرند. به این معنا که اگر حتی سرعت بارگذاری خوبی دارند باز هم سعی کنیم این سرعت را بهتر کنیم چرا که این صفحات، کاربر یا ورودی بیشتری دارند و از لحاظ ساختاری نیز برای ما مهم هستند.

چگونه سرعت بارگذاری سایت را بهبود ببخشیم؟

همانطور که گفتیم ابزار Page Speed Insight به شما نقشه راه بهینه سازی سرعت سایت را میدهد، پس شما میتوانید این مراحل را به ترتیب انجام دهید و به سرعت مد نظر یا در اصل استاندارد برسید به خصوص در نسخه موبایل.

البته در خیلی از موارد شما نیاز به یک توسعه دهنده وب دارید تا قطعه کدهایی که موجب شده سرعت بازگذاری سایت شما افزایش پیدا کند را بهینه سازی یا حذف کند، البته باید این اقدام به شکلی صورت گیرد تا به ساختار اصلی سایت ضربه ای وارد نکند.

اقداماتی که برای افزایش سرعت بارگذاری صفحات باید انجام دهیم :

علاوه بر کمک گرفتن از یک توسعه دهنده وب شما باید اقداماتی را به عنوان سئوکار در نظر بگیرید تا تمام اقدامات مورد نیاز برای بهینه سازی سرعت را به صورت کامل انجام داده باشید.

بهینه سازی تصاویر

یکی از نکاتی که در بهینه سازی سایت ها برای حضور در نتایج جستجو بسیار مهم است بهینه سازی تصاویر است که شاید جزو اولین موارد یا فاکتورها در چک لیست همه سئو کارها قرار دارد.

یکی از راهکارهای افزایش سرعت سایت استفاده از افزونه Lazy Load (بارگذاری تنبل) است.که شما میتوانید با استفاده از افزونه های موجود این قابلیت را برای سایت خود فعالسازی کنید، البته خیلی از وبمستران بر این باورند که هنوز این قابلیت به تکامل نرسیده و ایرادات زیادی دارد و شاید باید صبر کنیم و فعلا از این ویژگی استفاده نکنیم. ولی در هر صورت این نیز یکی از روش های متداول برای بهبود بارگذاری صفحات در وب است.

بهینه سازی سایز تصاویر

همیشه سایت هایی که ریسپانسیو (واکنش گرا) هستند هم بیشتر مورد قبول کاربران هستند هم گوگل، پس شما باید بدانید اگر تصویری را در سایت خود بارگذاری میکنید در قالبی (سایزی) باشد که سایت شما این تصویر را در قالب درست نمایش دهد. این به این معنی است که شما باید بدانید چه سایزی مناسب هر قسمت سایتتان است.

خود وردپرس نیز این همسان سازی را انجام میدهد ولی نه با کیفیتی که شما انتظار دارید پس بهتر است تا این قسمت را نیز خودتان بر عهده بگیرید و به وردپرس واگذار نکنید تا در نهایت سایتتان جذابیت ظاهری مورد انتظار را داشته باشد.

بهینه سازی فرمت یا قالب تصویر

معمولا همه دیجیتال مارکترها از فرمت .PNG یا .JPG برای تصاویر سایت استفاده میکنند که این تصاویر را یا با نرم افزارهای آنلاین و آفلاین مخصوص این کار یا با فتوشاپ چیه از لحاظ سایز چه از لحاظ فرمت بهینه سازی مکینند. ولی امروزه گوگل به دنبال نسل جدید فرمت تصاویر یعنی JPEG 2000 یا WebP است و اگر بتوانید فرمت تصاویر سایت خود را به این قالب در بیاورید بی شک تاثیر زیادی خواهد داشت به خصوص زمانی که سایت شما تصاویر زیادی داشته باشد.

برای امتحان میتوانید یکی از تصاویر سایتتان که حجم بسیار زیادی دارد را به این فرمت در بیاورید و متوجه تغییر شوید!!!

بهینه سازی محتوای سایت

شاید با دیدن این عنوان کمی شگفت زده شدید که آیا بهینه سازی محتوا هم میتواند در سرعت بارگذاری صفحات سایت تاثیر داشته باشد؟ جواب این سؤال را باید اینگونه داد، زمانیکه که شما لینک بیلدینگ داخلی سایت و بردکرامب را بهینه سازی کنید بی شک کرالر های گوگل راحت تر سایت شما را میخزند در نتیجه سرعت سایت شما نیز افزایش (بهبود) مییابد. البته گوگل نیز امتیاز بیشتری برای سایت شما مد نظر خواهد گرفت.

کاهش دادن ریدایرکت ها

کاهش دادن ریدایرکت های سایت موضوعی است بسیار واضح که نیاز به توضیح بیش از حد ندارد ولی زمانی که یک صفحه ریدایرکت میشود شما باید زمان بیشتری را منتظر درخواست HTTP باشید و همین موضوع باعث افت سرعت بارگذاری صفحه میشود. واقعا چرا باید کاربر را منتظر نگه داشت تا یک آدرس به آدرس دیگری ریدایرکت شود زمانی که میتوانیم مستقیما کاربر را به همان صفحه هدایت کنیم.

فراموش نکنید میلی ثانیه ها در دنیای سئو بسیار مهم و تاثیرگذار هستند.

انتخاب هاستینگ مناسب

خوب رسیدیم به بحثی که شاید جواب دقیقی برای اون حداقل در ایران نداریم و شما باید برای رسیدن به ایده آل ترین حالت ممکن سعی کنید هاستینگ های مختلف را امتحان کنید ولی با تجربه ای که ما در آکادمی راه دی ام داریم شرکت های مثل ایران سرور، سون هاست و سرور دات ای ار  قدرتمندترین زیرساخت ها و پشتیبانی را طبق تجربه ما دارند و فراموش نکنید که به خاطر کمتر هزینه کردن به هیچ وجه هاستینگ های ضعیف و ناشناس را انتخاب نکنید زیرا که هیچ گرونی بی حکمت و هیچ ارزونی بی علت نیست.

نتیجه گیری

در این مقاله از آکادمی راه دی ام سعی کردیم تا تمام نکات مورد نیاز برای بهینه سازی سرعت بارگذاری صفحات سایت را برای شما عنوان کنیم ولی شما باید سعی کنید زمانی مشخص را برای بهینه سازی هر کدام از این شاخص ها در نظر بگیرید. یکی از نیازهای اصلی هر سایتی نیاز به توسعه دهنده است که حداقل سالی یکبار با توجه به گزارش ابزارهایی که معرفی کردیم ایرادات مرتبط با سرعت بارگذاری سایت را حل کند.

علاوه بر این شما هم باید به صورت مستمر خودتان نیز پیگیر این موضوع باشید چرا که بعد از نصب هر افزونه ممکن است قطعه کدهایی به سایت شما اضافه شود که همین قطعه کدها موجب کندی سرعت صفحات میشوند. در نهایت سعی کنید تا جای امکان از افزونه ها استفاده نکنید تا سرعت سایت در ایده آل ترین حالت ممکن قرار داشته باشد.

امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. لطفا با اشتراک گذاری این مقاله در افزایش و ارتقا آگاهی در دنیای دیجیتال مارکتینگ همراه ما باشید.

۵/۵ - (۳ امتیاز)

اشتراک گذاری مقاله

با اشتراک گذاری مقاله هم به دوستانتان لطف کردید هم به ما 🙂

جدید ترین مقالات دیجیتال مارکتینگ

دوره های رایگان دیجیتال مارکتینگ

مقاله
نظرات
اشتراک گذاری
فهرست