تشخیص صفحات Fast Page در گوگل کروم نسخه موبایل

زمان مطالعه: 5 دقیقه
2K بازدید
تشخیص صفحات Fast Page در گوگل کروم نسخه موبایل

صفحات سریع (Fast Page) چیست؟

در بروز رسانی جدید گوگل کروم نسخه اندروید، برخی از وب سایت ها و صفحات با عنوان Fast page (صفحات سریع) در گوگل کروم، مشخص میشوند.
دریافت ویژگی Fast شامل صفحات و وب سایت هایی میشوند که رابط کاربری (UI) خوبی دارند و ساختار متناسب با معیار های گوگل را شامل می باشند.
این آپدیت در گوگل کروم نسخه موبایل و انتخاب شدن صفحات وب سایت ها با عنوان Fast page باعث می شود که صاحبان مشاغل اینترنتی مجبور شوند، تغییراتی را در ساختار سایت خود ایجاد کنند و خود را برای دریافت این ویژگی بروزرسانی کنند و به مرور کاربران وب سایت ها بتوانند بر اساس پیدایش این تغییرات جدید، صفحه ی مورد نظراز وب سایت ها را بصورت واکنش گرا، پر سرعت و پایدار ببینند. در این مقاله از آکادمی راه دی ام قرار است به این ویژگی جدید در کروم بپردازیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

تعیین صفحات Fast page در گوگل کروم چگونه است؟

تعیین صفحات Fast page در گوگل کروم چگونه است؟

برای کمک به کاربران که بتوانند صفحات با رابط کاربری مناسب و کاربرپسندانه (User Friendly) را، از دیگر صفحات با ساختار نامناسب از نظر هسته ی گوگل تشخیص دهند، در نسخه جدید گوگل کروم موبایل (نسخه ۸۵.۰)، امکانی فراهم شده که در بخش Context گوگل کروم سیستم عامل اندروید، کاربران می توانند ویژگی Fast Page یک وب سایت را در صورت وجود مشاهده کنند.

صفحات Fast page در گوگل کروم

معیار انتخاب یک صفحه از سوی گوگل کروم به عنوان یک وب سایت با ویژگی Fast page، بر اساس پیشینه آن وب سایت و گزارش های موجود از نحوه ی عملکرد آن صفحه از سایت مشخص می شود.
علاوه بر رعایت تمامی عوامل موثر در ساختار ضروری برای وب سایت ها از نظر گوگل، سرعت هر صفحه از وب سایت در هنگام بازدید کاربران نیز بررسی می شود.
همچنین اگر صفحه ایی برای کاربران، در بازه طولانی و قدمت بسیار، با سرعت بالایی بارگذاری شده باشد، آن صفحه با عنوان Fast Page در گوگل کروم نسخه موبایل اندروید شناخته میشود.
اما اگر صفحه ای در یک وب سایت، به تازگی ایجاد شده باشد و برای این صفحه پیشینه ای از نحوه عملکرد و بازخورد کاربران مانند سرعت و … در هنگام بازدید کاربر وجود نداشته باشد، آنگاه ملاک گوگل کروم پیشینه ی هاست وب سایت می باشد.
اجرای این فرآیند از نسخه ی ۸۵.۰ گوگل کروم در سیستم عامل گوشی های اندروید صورت خواهد گرفت.
لازم به ذکر است که این تغییرات در حال حاضر در نسخه بتا (آزمایشی) از آپدیت گوگل کروم اندروید اجرا سازی شده است.

نمایش Fast page بودن صفحات در گوگل کروم نسخه اندروید

برای نمایش و فعال سازی این تغییرات در ابزار گوگل کروم سیستم عامل اندروید و تشخیص Fast page بودن یک وب سایت از بخش chrome://flags

نمایش Fast page بودن صفحات در گوگل کروم نسخه اندروید

و سپس انتخاب گزینه Context Menu Performance Info And Remote Hint Fetching میتوان نمایش این ویژگی را فعال نمود. پس از فعال سازی این ویژگی برای همگان، نمایش عنوان fast page بودن یا نبودن صفحه سایت برای کاربران قابل مشاهده خواهد بود.

دلایل رد صلاحیت وب سایت ها در ارزیابی هسته اصلی گوگل

 

دلایل رد صلاحیت وب سایت ها در ارزیابی هسته اصلی گوگل

با آپدیت جدید گوگل کروم در نسخه ی اندروید موبایل و اعمال این بروزرسانی های جدید، تنها ۱۵ درصد از وب سایت ها میتوانند به عنوان صفحات Fast page شناخته شوند.
تحقیقات اخیرا نشان داده است فقط درصد محدودی از وبسایت ها برای این تغییرات جدید و عبور از ارزیابی هسته اصلی گوگل بهینه شده اند.
برخی ساختار های اصلی گوگل و اصول برای تبدیل شدن به یک سایت بهینه به شرح زیر می باشد :

(Largest Contentful Paint (LCP

معیار های اندازه گیری سرعت بارگذاری (لود) صفحات و محتویات اصلی وب سایت بسیار حائز اهمیت است. حداکثر زمان لود صفحه اصلی از وب سایت، بهتر است در مدت زمان ۲.۵ ثانیه باشد.

(First Input Delay (FID

معیار هایی که میگوید پس از اعمال هر تغییر در وب سایت، حداکثر ۱۰۰ میلی ثانیه بعد، کاربر باید نتیجه دلخواه خود را در سایت ببیند.
بطور مثال :
اگر کاربر بر روی یک دکمه از صفحه سایت کلیک کرد، بهتر است در حداکثر مدت ۱۰۰ میلی ثانیه، المانی در اثر کلیک کاربر بر روی دکمه، در صفحه ی وب سایت نمایش داده شود.

( Cumulative Layout Shift (CLS

زمانی که صفحات وب سایت بارگذاری میشود، ممکن است گاهی در زمان لود یا بارگذاری صفحه، با به هم ریختگی در المان ها و محتویات وب سایت روبه رو شویم.
مثلا زمانی که نوشته های محتویات وب سایت بارگذاری می شود، در مرحله ی نخست تنها تعدادی از المان ها در صفحه دیده شود. پس از چند ثانیه ی دیگر مابقی المان های دیگر صفحه ام بطور کامل بارگذاری می شوند. مدت زمان این بهم ریختگی برای بارگذاری صفحات وب سایت ها، بهتر است کمتر از ۰.۱ ثانیه باشد.

بر اساس تحقیقات، در حدود ۹۰ درصد صفحات وب سایت ها در ارزشیابی (موارد بالا) بخش FID و کم تر از ۵۰ درصد آنها در ارزیابی LCP و CLS موفق بودند.

Core Web Vitals که به تازگی معرفی شد و در ابزار گوگل سرچ کنسول هم قابل مشاهده است، یکی از معیارهای اصلی گوگل برای رتبه بندی وب سایت ها در آینده نزدیک می باشد. رتبه بندی های Core Web Vitals بر اساس سه عامل LCP، FID و CLS در نظر گرفته می شود.
همچنین در آپدیت هسته اصلی گوگل، این موارد به عنوان سیگنالی برای رتبه بندی وب سایت ها در نظر گرفته خواهد شد. این اپدیت تا سال ۲۰۲۱ میلادی اتفاق نخواهد افتاد و سئوکارها و صاحبان وب سایت ها می توانند تا آن زمان برای این آپدیت بزرگ خود را آماده کنند. دلیل این تاخیر هم شیوع بیماری همه گیر کرونا است.
همچنین نسخه کروم ۸۵.۰ در دست تست عمومی می باشد و در قالب نسخه بتا قرار دارد و بزودی منتشر میشود.

چکیده مقاله

در بررسی ساختار و عملکرد الگوریتم های گوگل و سنجش وب سایت های بهینه، عوامل گوناگونی وجود دارد که گوگل بر اساس آنها می تواند یک وب سایت را رتبه بندی کند.
در آپدیت نسخه بتا ۸۵.۰ گوگل کروم سیستم عامل اندروید تغییراتی ایجاد شده است که براساس آن بخش جدیدی برای مشخص شدن وب سایت های با سرعت لود بالا و سازگار با Core Web Vitals، بنام fast page اضافه شده است.

امیدواریم این مقاله، توانسته باشد برای شما عزیزان مفید باشد و همچنین شما دوستان عزیز با اشتراک گذاری مقالات منتشر شده در آژانس دیجیتال مارکتینگ راه دی ام، درجهت افزایش سطح علمی افراد فعال در این حوزه به ما کمک کنید.

۱/۵ - (۱ امتیاز)

اشتراک گذاری مقاله

با اشتراک گذاری مقاله هم به دوستانتان لطف کردید هم به ما 🙂

جدید ترین مقالات دیجیتال مارکتینگ

دوره های رایگان دیجیتال مارکتینگ

مقاله
نظرات
اشتراک گذاری
فهرست