همکاری مشترک بین کلود فلر(CloudFlare) و Internet Archieve(بایگانی اینترنتی)

زمان مطالعه: 6 دقیقه
2K بازدید
همکاری مشترک بین کلود فلر(CloudFlare) و Internet Archieve(بایگانی اینترنتی)

کلود فلر و Internet Archieve چه فوایدی برای وبسایت ها دارند؟

کلود فلر و Internet Archieve چه فوایدی برای وبسایت ها دارند؟

یکی از مهمترین چالش های مدیران وبسایت ها و صاحبان کسب و کار آنلاین، افزایش امنیت، بهینه سازی و سرعت وبسایتشان است.
مدیران فروشگاه های اینترنتی و شرکت هایی که خدمات خود را بصورت آنلاین به کاربران خود ارائه میدهند، پیوسته در تلاش هستند تا با استفاده از ابزار ها و ساختار مختلف و همچنین رعایت اصول سئو، اطلاعات مورد نیاز کاربران را با سرعت بیشتری در اختیارشان قرار دهند و با روش هایی امنیت وبسایت های خود را کنترل کنند.
همچنین یکی دیگر از نگرانی های فروشگاه های اینترنتی آنلاین این است که سرور آنها دچار مشکلاتی شود و در اثر این اتفاق آنها بسیاری از مشتریان خود را از دست بدهند و وبسایت آنها از کار بیفتد. به همین خاطر است که صاحبان فروشگاه های اینترنتی همواره به دنبال روش هایی برای بهبود عملکرد وبسایتشان هستند.
کلودفلر نام سرویسی که با استفاده از آن شما میتوانید محتویات وبسایت خود را با سرعت بیشتر، بهینه تر و امن تر برای کاربرانتان نمایش دهید.همچنین این سرویس امکاناتی را در اختیار وبسایت شما قرار میدهد که در صورت بروز مشکل و قطعی سرور، تا زمانی که بتوانید مشکل ایجاد شده را شناسایی کنید و آن را برطرف کنید، وبسایت شما را برای کاربرانتان از دسترس خارج نمیشود و قابل بازدید است.
دو کمپانی کلودفلر و  Internet Archieve، در یک همکاری مشترک و پروژه ایی با نام (Wayback Machine) برای افزایش و بهبود تجربه ی کاربری افراد و مشتریان وبسایت ها و بالا رفتن اعتماد آنها خدماتی را بصورت مشترک ارائه میدهند. همکاری بین این دو شرکت میتواند به کاربران وبسایت ها کمک بسیاری کند و بسیار سودمند است.لازم به ذکر است که Internet Archieve وبسایتی برای ذخیره سازی و آرشیو اطلاعات وبسایت ها در بازه زمان های مختلف است و این وبسایت میتواند آرشیوی از اطلاعات گذشته ی وبسایتتان به شما ارائه دهد.
در ادامه در این مقاله منتشر شده در آکادمی راه دی ام قصد داریم عملکرد سیستم Wayback Machine را با هم بررسی کنیم و فواید استفاده از این تکنولوژی جدید را بدانیم.

کلودفلر (CloudFlare) چیست؟

کلودفلر (CloudFlare) چیست؟

همکاری مشترک بین کلودفلر و Internet Archieve به با هدف کمک رسانی به افراد و کاربران وبسایت ها صورت گرفته است.
بسیاری از صاحبان مشاغل ممکن است برای امنیت، بهبود و بهینه سازی وبسایتشان از تکنولوژی کلودفلر استفاده کنند. کلودفلر بدلیل خدمات گسترده ایی که میتواند به وبسایت ها ارائه دهد، مورد تایید بسیاری از صاحبان مشاغل قرار گرفته است و تعداد کاربران بسیاری ممکن است از این تکنولوژی در ساختار وبسایتشان استفاده کنند.
کلود فلر یک شبکه امنیتی و ارسال محتواست که به وبسایت ها کمک میکند تا سرعت بارگذاری و عملکرد وبسایت ها را افزایش دهد و حملات (Ddos) در وبسایت ها را کاهش دهد.
کلود فلر میتواند محتوای استانیک مشتریان خود را در سرورهای خود در سراسر جهان نگه داری کند. پس از آن کاربرانی که در هر نقطه ی جهان وبسایت شما را بازدید میکنند، اطلاعات مورد نیاز برای بارگذاری وبسایت شما از نزدیک ترین سرور کلودفلر خوانده میشود و وبسایت شما با سرعت بیشتری برای کاربرانتان نمایش داده می شود.

Internet Archieve (بایگانی اینترنتی)چیست؟

Internet Archieve (بایگانی اینترنتی)چیست؟

Internet Archieve به عنوان یک ماشین زمان یا Wayback Machine شناخته شده است و وظیفه نگهداری تصاویر و ثبت تاریخچه ی وبسایت های مختلف را به عهده دارد. امکانات Internet Archieve به آیندگان کمک خواهد کرد تا بتوانند به اطلاعات گذشته وبسایت ها و تغییرات صورت گرفته در آنها  دسترسی کاملی داشته باشند.
Internet Archieve الهام گرفته از یک انیمیشن ساخته شده در سال ۱۹۶۰ میلادی میباشد که بر اساس داستان آن یک سگ و یک پسر، با ماشین Way Back میتوانستند در زمان سفر کنند و ماجراها و اتفاقات مختلفی را بررسی کنند.
Internet Archieve در سال ۱۹۹۶ بر اساس داستان انیمیشن کارتونی سفر به زمان تاسیس شد و در حال حاضر بیش از ۲۰ سال است که به عنوان یک سند رسمی (داکیومنت)، میتواند تاریخچه ی وبسایت ها را در خود ذخیره کند.
Internet Archieve به عنوان یک داکیومنت برای ذخیره سازی کتاب، فیلم، ویدیو و… در سطح اینترنت میباشد که تمرکز اصلی آن بر روی حفظ و نگهداری تصاویر وبسایت ها است.
Internet Archieve در حال حاضر بیش از ۳۳۰ میلیارد صفحه وب را در پایگاه داده ی خود ذخیره کرده است.
همکاری مشترک بین کلودفلر و Internet Archieve باعث میشود که افرادی که از تکنولوژی کلود فلر در وبسایتشان استفاده میکنند، از این طریق داده های زیادی میتواند درپایگاه داده ی Internet Archieve ذخیره شوند.

کلودفلر (CloudFlare) و Internet Archieve چگونه کار میکنند؟

کلودفلر (CloudFlare) و Internet Archieve چگونه کار میکنند؟

کلود فلر دارای ویژگی همیشه انلاین ( Always Online) است و عملکردی مشابه با خزنده ی گوگل را دارند که هر چند روز یکبار وبسایت هایی که از فناوری کلود فلر استفاده میکنند را بررسی میکند و یک نسخه از آنها را در حافظه ی خود ذخیره سازی میکند. این اتفاق باعث میشود تا اگر برای وبساست شما مشکلی ایجاد شده باشد، بتواند برای نمایش وبسایت شما  از نسخه ی ذخیره شده در حافظه اش استفاده کند و سایت شما از دسترس خارج نشود.
کاربرانی که از نسخه رایگان کلود فلر استفاده میکنند، وبسایت های آنها هفته ایی یکبار توسط کلود فلر Crawl میشوند.
کاربرانی که که از نسخه پریمیوم کلود فلر استفاده میکنند، وبسایت های آنها هر ۳ روز یکبار توسط کلودفلر Crawl میشوند.
بدلیل همکاری صورت گرفته بین دو شرکت Internet Archieve و کلودفلر، در صورتی که برای وبسایت ها مشکلی ایجاد شود، کلودفلر میتواند تصاویر و اطلاعات مورد نیاز خود را از Internet Archieve بخواند و دریافت کند. این همکاری مشترک برای شرکت کلود فلر بسیار سودمند است.

Wayback Machine چیست؟

Wayback Machine چیست؟

براساس اطلاعیه ایی، متیوپرینس بنیان گذار و مدیرعامل کلودفلر بیان کرده است که Wayback Machine یک سیستم با زیر ساخت مناسب است که میتواند اطلاعاتی را در مقیاس وسیع ذخیره سازی و بایگانی کند و بر اساس پروژه ی Wayback Machine در صورت خرابی و قطعی سرور، مشکلاتی برای وبسایت صاحبان مشاغل و کسب و کار های آنلاین پیش نخواهد آمد. همکاری مشترک دو شرکت کلودفلر و اینترنت آرشیو در پروژه ی Wayback Machine برای هر دو شرکت مزیت های بسیاری دارد. Url ها و آدرس صفحات وبسایت ها همواره در سرور های کلود فلر در دسترس است. با استفاده از امکانات کلودفلر، اطلاعات Url های وبسایت ها برای ذخیره سازی درسیستم Wayback Machine ارسال میشود و این اتفاق باعث میشود تا اطلاعات ارسال شده بتواند در پایگاه داده Internet Archieve هم ذخیره شود. ذخیره سازی Url ها در سیستم Internet Archieve به این صورت است که اولین Url وبسایت در دسته اول بایگانی ذخیره سازی میشود و Url های بعدی به ترتیب پشت سر هم در این سرویس ذخیره می شوند.

Internet Archieve چه کمکی به وبسایت ها میکند؟

Internet Archieve چه کمکی به وبسایت ها میکند؟

بیش از ۲۰ سال است که در Internet Archieve اطلاعات مختلفی از وبسایت ها ثبت شده است.
اطلاعات ذخیره سازی شده در Internet Archieve در موارد مختلفی میتواند به کاربران و صاحبان وبسایت ها کمک کند که عبارتند از:

 • گاهی ممکن است بخواهید از محتوا یا اطلاعاتی در اینترنت استفاده کنید و نیاز داشته باشید ناشر اصلی محتوا را بشناسید، امکانات Internet Archieve به شما کمک خواهد کرد که بتوانید به راحتی ناشر محتوای موجود در اینترنت را شناسایی کنید. این مورد برای شناسایی حق چاپ دیجیتال (Dmca) بسیار مناسب است.
 • گاهی ممکن است بخواهید، محتوای موجود در در وبسایت خود را حذف کنید و پس از مدتی تصمیم بگیرید مجددا از آن محتوای حذف شده در وبسایتتان استفاده کنید. با استفاده از Internet Archieve شما میتوانید محتوای حذف شده ی خود را بازیابی کنید.
 •  وبسایت هایی که هک میشوند و بنابه دلایلی ممکن است بک آپ آنها از بین برود، میتوانند با استفاده از Internet Archieve داده های خود را بازگردانی کنند.

چکیده مقاله

دو کمپانی کلودفلر و Internet Archieve در یک همکاری مشترک برای بهبود تجربه ی کاربری افراد و وبسایت ها ساختار جدیدی را به نام Wayback Machine ایجاد کرده اند.
براساس عملکرد Wayback Machine، وبسایت هایی که از تکنولوژی کلودفلر استفاده میکنند، اطلاعاتشان در پایگاه داده ی Internet Archieve ذخیره میشود.
این همکاری باعث شد تا محتوا های بیشتری از وبسایت ها در طول زمان های مختلف در دسترس باشد و این سیستم برای طراحان سایت و کاربران یک مزیت محسوب میشود. امیدواریم که در این مقاله توانسته باشیم اطلاعات مناسبی را برای بهبود سئو وبسایت شما در اختیارتان قرار دهیم و شما میتوانید با به اشتراک گذاری این مقاله درجهت افزایش سطح دانش افراد فعال در حوزه سئو و دیجیتال مارکتینگ به ما کمک کنید.

۳/۵ - (۲ امتیاز)

۴ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام متشکرم مقاله جالبی بود، در کلودفلر این امکان وجود داره که بتونیم یک بات با یوزر ایجنت خاص رو بلاک کنیم؟
  من در بخش api sheild rule و firewall rule اومدم چند تا رول تعریف کردم، اما متاسفانه اثر بخش نبوده.

  پاسخ
  • سلام آقای وحید، خیلی ممنونیم از شما بابت اینکه نظرتان را با ما در میان گذاشتید. بله اگر اون bot مورد نظر همیشه با user agent ثابت و مشخصی بیاد روی سایت، میشه اون user agent را از log های firewall پیدا کرد و براش رول از نوع block تعریف کرد.
   اما اگر قصد مسدود کردن یک ربات مخرب را دارید، معمولا ناشناس میان و‌ میرن، این مدلی قابل ردیابی و مسدود سازی نیستند، اما اگر تعداد request هایی که به سایت بدن زیاد بشه، کلودفلر ddos تشخیص میده و block میکنه.
   برای آشنایی بیشتر با کلودفلر می توانید در دوره ای که در “وب سایت باشگاه دیجیتال مارکتینگ ایران” تحت عنوان آموزش رایگان کلودفلر به زودی منتشر می شود شرکت کنید تا با تنظیمات آن بیشتر آشنا شوید.

   پاسخ
   • سلام جناب مهندس همتی
    متشکرم از راهنماییتون، پس با این حساب بخش فایروال کلودفلر نمیتونه با ما کمک کنه.
    خیلی ممنون

    پاسخ
    • سلام مجدد آقا وحید عزیز، بله اگر با UserAgent های متفاوت بیان و یا بصورت ناشناس بیان رویِ سایت قابلیت شناساییشون نیست و اینکه اگر هم بخوایم شناسایی کنیم زمان بر و سخت هستش 👍🙏🏻
     موفق باشید

     پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

اشتراک گذاری مقاله

با اشتراک گذاری مقاله هم به دوستانتان لطف کردید هم به ما 🙂

جدید ترین مقالات دیجیتال مارکتینگ

دوره های رایگان دیجیتال مارکتینگ

مقاله
نظرات
اشتراک گذاری
فهرست