آپدیت بزرگی در گوگل در حال وقوع است!

زمان مطالعه: 4 دقیقه
2K بازدید
آپدیت بزرگی در گوگل در حال وقوع است!

آپدیت یا باگ؟!!

نتایج گوگل نوسانات بسیار زیادی داره و به نظر میرسه آپدیت بزرگی در حال وقوع هستش. این خبر هنوز از طرف گوگل نه تایید شده نه تکذیب، ولی خیلی از وبمستران در گروه ها و انجمن های بزرگ دنیای سئو، این نوسانات شدید در نتایج جستجو را تایید کردند که به نظر میرسد مطمئنا اتفاقی در حال رخ دادنه اما هنوز نمیتوانیم نظری قطعی در این رابطه بیان کنیم.

هنوز ابزارهای بررسی و نمایش نوسانات الگوریتم های گوگل مثل MOZcast، RANKRANGER و ابزارهای دیگر همانطور که در تصویر زیر میبینید هیچ تغییری را  نمایش نمیدهند که به نظر میرسد احتمالا در روزهای آتی ممکن است تعییرات را نمایش دهند.

mozcast هنوز تغییری نمایش نمیدهد

ابزار rankranger هنوز نوسانی را نشان نمیدهدنوسانات تقریبا از ساعت ۱۰ شب شروع شد و تا به الان هنوز ادامه دارد. بری شوارتز در یادداشتی، نوشته که به حدی واکنش ها در انجمن های سئو  زیاد است که من را به یاد روزهایی میندازد که الگوریتم پاندا الگوریتم پاندا و پنگوئن در حال انتشار بودند. یا این اتفاق یک باگ در موتور جستجوگر گوگل است یا تغییرات عظیمی در الگوریتم های گوگل در حال رخ دادنه و شایدم گوگل در حال انتشار الگوریتم جدیده.

در هر صورت برای اینکه مطمئن شویم کدام یک از این فرضیه ها صحیح است، صبر کنید و حتی در صورتی که این نوسانات متوجه سایت شما نیز شد به هیچ وجه اقدامی عجولانه نکنید چرا که تجربه نشان داده باید صبر کرد. پس فقط کمربندهای خود را ببندید.

گوگل در دو سال اخیر نشان داده که برنامه های بسیار بزرگی برای آینده دارد و قصد دارد در راستای هدفش که رضایت کاربر است تمام توان خود را به کار بگیرد و در چند ماه اخیر نوسانات بسیار زیادی در الگوریتم های گوگل مشاهده کردیم و ما هم در آکادمی راه دی ام سعی کردیم تک به تک این تغییرات را منتشر کنیم. نکته ای که توجه من رو به خودش جلب کرد این بود که چرا دقیقا بعد از خبر، برگزاری اولین کنفراس مجازی گوگل در تاریخ ۲۶ آگوست این اتفاق رخ داد. شاید بتونیم این طور برداشت کنیم که گوگل قراره تغییر عظیمی در موتورش ایجاد کنه و در این کنفرانس آنلاین دربارش با وبسمترا صحبت کنه. شاید!!!

در هر صورت من به شخصه امیدوارم اگر هم تغییری در راهه در راستای افزایش کیفیت رتبه بندی نتایج جستجو باشه و سایت های که واقعا تمام اصول و استانداردها رو رعایت میکنن شایستگی کسب نتایج برتر رو داشته باشن و بکلینک های غیر طبیعی و PBN (البته نه در همه موارد) خلاصه سئو کلاه سیاه و منفی دیگه اینقدر تاثیر نداشته باشن.

بروزرسانی : دلیل تمام نوسانات مشکلی در موتور گوگل است

اگر به یاد داشته باشید ساعت ۱۱ شب ۲۰ مرداد نتایج جستجو با نوسانات بسیار زیادی همراه شد و ما در آکادمی راه دی ام هم سریعا گزارشی از این نوسانات در نتایج، منتشر کردیم و خیلی از وبمستران منتظر تغییرات بزرگ در الگوریتم های گوگل بودند و خیلی از آن ها این شرایط را با نوسانات در زمان اضافه شدن الگوریتم پنگوئن و پاندا مقایسه میکردند و خلاصه همه شب سختی را پشت سر گذاشتند و منتظر بودند تا شرایط به ثبات برسه و در نهایت سعی کنند سوار موج تغییرات گوگل شوند.

که دقیقا تاریخ ۲۱ مرداد بری شوارتز در یادداشتی اعلام کرد که طی اطلاعاتی که از طرف سخنگوی گوگل داشته متوجه شده که این مشکل از سمت گوگله و تغییراتی در کار نیست. چند ساعت بعد هم جان مولر در توییتر اعلام کرد من جزییاتی از شرایط موجود ندارم ولی طوری که به نظر میرسه این نوسانات از سمت ماست و در حال برطرف کردنش هستیم. دیگه بعد از این خبر همه متوجه شدیم که تغییری در کار نیست و یک مشکل فنی در خود گوگله و کمی تنش 🤒 تو دنیای سئو کمتر شد ولی افرادی که از این مشکل فنی متضرر شدن هنوز نگرانن و کاملا هم حق دارن ولی باید صبر کرد تا این چالش هم مثل چالش های دیگه برطرف بشه.

بعد از اون هم توییتی در اکانت گوگل وبسمتر منتشر شد که دیگه میخ آخر رو کوبید. در این توییت گوگل اعلام کرده بود که در روز دوشنبه مشکلی در سیستم ایندکسینگ ما ایجاد شده بود که باعث اختلالاتی در نتایج جستجو شد که از زمانی که متوجه این موضوع شدیم مهندسین ما سعی در برطرف کردن اون دارن و تا الان اختلالات بسیار کمتر شده و در انتها هم از صبر وبمستران تشکر کرده بود.

دلیل اختلال در نتایج

خیلی از متخصصین اعتقاد دارند که مشکل در الگوریتم کافئین گوگل بوده که یکی از الگوریتم های گوگله که سال ۲۰۱۰ برای لایو تر یا بروزتر بود نتایج جستجو به این موتور اضافه شد و تا به امروز به تکامل رسیده و شما زمانی که موضوعی مثل نتایج زنده مسابقات ورزشی مثل لیگ برتر رو جستجو میکنید میبینید که خیلی سریع نتایج زنده رو به شما نمایش میده و این قسمت از موتور گوگل رو این الگوریتم پیش میبره. که اگر علاقه دارید اطلاعات بیشتری درباره کافئین داشته باشید حتما مقاله الگوریتم گوگل فرشنس رو در بخش الگوریتم های گوگل مطالعه کنید.

خلاصه این اختلال در کافئین جهانی بود و روی نتایج تمام کشورها تاثیر بدی گذاشت و طوری که مشخصه این اختلال داره برطرف میشه و دیگه جای نگرانی برای وبمسترا نیست. به خیر گذشت 😄

لطفا اگر تغییری در نتایج حس کردید با ما و دیگر علاقه مندان به اشتراک بگذارید.

۵/۵ - (۵ امتیاز)

اشتراک گذاری مقاله

با اشتراک گذاری مقاله هم به دوستانتان لطف کردید هم به ما 🙂

جدید ترین مقالات دیجیتال مارکتینگ

دوره های رایگان دیجیتال مارکتینگ

مقاله
نظرات
اشتراک گذاری
فهرست