نوایندکس کردن صفحات غیر ضروری باعث افزایش ترافیک می‌شود!!!

زمان مطالعه: 6 دقیقه
4K بازدید
نوایندکس کردن صفحات غیر ضروری باعث افزایش ترافیک می‌شود

آیا نوایندکس کردن صفحات غیر ضروری مثل “درباره ما” “تماس با ما” باعث افزایش ترافیک می‌شود؟

در این مقاله قصد داریم تا با بررسی نظرات افراد بزرگ در این حوزه و آزمایش‌های انجام شده در این رابطه بتوانیم یک پاسخ نسبی برای این سؤال کمی پیچیده پیدا کنیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

امروزه اکثر متخصصین حوزه سئو سعی می‌کنند تا با آزمایش‌های مختلف در این حوزه بتوانند به نتایج تاثیرگذاری برسند و یکی از داغ ترین موضوعات روز که در اکثر گروه‌ها و محافل سئو درباره آن بحث و گفتگو می‌شود بحث نوایندکس کردن صفحات غیر ضروری سایت مانند درباره ما و تماس با ما است و ما قصد داریم امروز با بررسی نظرات افراد تاثیرگذار این حوزه و نگاهی به آزمایش‌های انجام شده در این حوزه ،این موضوع را روشن کنیم که آیا واقعا این راهکار تاثیری در افزایش ترافیک سایت دارد؟!!

برای اینکه جواب این سؤال را بدهیم در ابتدا باید با مفاهیم مختلفی آشنا شویم تا بتوانیم شواهد و استدلال را بهتر بررسی کنیم.

در ابتدا مفهوم نوایندکس کردن صفحه و تگ نوفالو را با هم بررسی می‌کنیم

تفاوت نوایندکس کردن و تگ نوفالو

تفاوت نوایندکس کردن و تگ نوفالو

خیلی از افرادی که در این حوزه تازه‌کار هستند تفاوت این دو با یکدیگر را نمی‌دانند.
نوایندکس کردن به این معناست که شما ربات موتور جستجو اجازه نمی‌دهید تا صفحه مورد نظر را در سرورهای خود ثبت و ذخیره کند و تگ نوفالو به ربات‌های موتور جستجو دستور می‌دهد تا از روی این لینک عبور کنند و به لینک‌های مهمتر بپردازند.

در این قسمت قصد داریم تا بررسی موضوع اصلی مقاله را شروع کنیم در این قسمت ابتدا قصد داریم تا به صورت فنی شرح مسئله کنیم که بتوانیم یک پاسخ نسبی برای این سؤال پیدا کنیم و با هم مثال‌ها و مستندات موجود را بررسی کنیم.

نظر نیل پتل (Neil Patel) درباره نوایندکس کردن صفحات غیر‌ضروری برای کسب ترافیک بیشتر

نظریه نیل پتل درباره نوایندکس کردن صفحات غیرضروری

نیل پتل که یکی از افراد فعال در حوزه بهینه سازی موتورهای جستجو و دیجیتال مارکتینگ است مقاله‌ای با عنوان اگر ترافیک بیشتر میخواهید صفحات غیر ضروری خود را نوایندکس کنید!!! منتشر کرده است که در این مقاله سعی کرده تا در ابتدا مفهوم کرال شدن و ایندکس شدن و تگ فالو و نوفالو را بیان کند و بعد از اون مثالهایی زده تا کاربران بهتر متوجه شوند که چگونه نوایندکس کردن یک صفحه می‌تواند در جذب ترافیک بیشتر تاثیر بگذارد ولی جدا از محتوای این مقاله، قسمت جالب توجه این مطلب، قسمت نظرات هست که اکثر وبمسترها در این قسمت از نیل پتل به صوررت دقیق درباره نوایندکس کردن صفحات تماس با ما و درباره ما پرسیده‌اند؟

و در این قسمت دقیقا یکی از دنبال‌کنندگان نیل از او پرسیده است که اگر صفحاتی همچون “تماس با ما” “درباره ما” یا حتی صفحه لاگین را نوایندکس کنم می‌توانم ترافیک بیشتری جذب کنم؟

که نیل در پاسخ اکثر سؤالاتی از این قبیل اشاره کرده بود بود که اگر کاربران نیازی به این صفحات سایت شما ندارند شما می‌توانید این صفحات را نوایندکس کنید و با حذف این صفحات ترافیک بیشتری رابه صفحات مهمتر همچون صفحه اصلی هدایت کنید.

شاید این موضوع کمی چالش برانگیز باشد و خیلی از افراد متخصص در ایران مخالف این موضوع باشند هر چند این موضوع موافقانی نیز دارد که در این قسمت نظرات وبمستران ایرانی را نیز در این باره، مرور خواهیم کرد.

نظرات مخالف:

تعدادی از وبمستران با استناد به خود گوگل، اعتقاد دارند که گوگل به اندازه‌ای هوشمند است که با وجود اینکه همه سایت‌ها، این صفحات (تماس با ما – درباره ما – صفحه تشکر از خرید کاربر و….) را دارند می‌تواند این صفحات را تشخیص دهد. تجربه کاربری فاکتور بسیار مهمی است و نیازی نیست تا این صفحات را نوایندکس کنیم و البته در بعضی از Fourom های خارجی نیز متخصصان و وبمستران بر همین باور هستند که نیازی به نوایندکس کردن صفحات غیر ضروری برای کسب ترافیک بیشتر نیست. که در این قسمت لینک این فروم‌ها را قرار می‌دهیم.

stackexchange

mattcutts

البته نکته قابل ذکر درباره صحبت‌های مت کاتس، تاریخ این مقاله است که برای سال ۲۰۰۹ هست که زیاد قابل استناد نیست. زیرا مطمئنا تغییرات زیادی در الگوریتم‌های گوگل از سال ۲۰۰۹ تا به امروز رخ داده است.(البته این اعتقاد نیز در حد یک فرضیه است.)

و در stackexchange نیز خیلی از کاربران اعتقاد دارند اصلا نوایندکس کردن این صفحات تاثیری در اصل ماجرا نمی‌گذارد و ترافیکی متوجه شما نخواهد شد.

نظرات موافق:

یکی از وبمسترانی که این موضوع را در محافل سئو یا همان بهینه سازی موتورهای جستجو مطرح کرد و با سیل عظیمی از نظرات مثبت و منفی مواجه شد، آقای شهرام رهبری بود که متن اظهارات ایشون رو در این قسمت با هم مرور می‌کنیم.

یک نکته جالب که خیلی از وبمستران از این قضیه به آسونی ردن میشن ، وقتی وارد سرچ کنسول میشن و قسمت لینک های داخلی (Internal links ) و صفحات عضویت در سایت ، تماس با ما ، درباره ما و تبلیغات در سایت در رتبه تاپ ترین لینک های سایت میبینن و رد میشن بقیه لینک ها رو نگاه میکنن، در این رابطه باید عرض کنم شما اصلا هیچ نیازی به این صفحات در گوگل ندارید چون این لازمه هر سایتی هست و تمام سایت ها این منوها رو دارن و قرار نیست هیچ ورودی گوگلی بگیرید و بهترین راه برای این بهینه کردن سایت این است از تگ های noindex , follow استفاده کنید و با این روش قدرت اون صفحات که در لیست برترین پیوندهای شما بوده تقسیم میشه به صفحه اصلیتون و بقیه منوهاتون که در تمامی صفحات هستن . لذا شما نباید از منوهای که برای خود سایت هست رو ایندکس کنید .
امیدوارم این مقاله کاربردی نباشه و تموم وبمستران عزیز این قضیه رو رعایت کرده باشند .

البته بحث‌های زیادی در محافل سئو و وبمستران حول محور این موضوع مطرح شد که جواب منطقی و تقریبا قانع کننده ای نیز از سمت موافقان و بیان کننده این نظر یعنی آقای شهرام رهبری که یکی از متخصصین این حوزه است مطرح شد که یکی از این دلایل این بود که معمولا همه سایت‌ها در منوی خود صفحاتی مثل تماس با ما، درباره ما دارند و اگر فرض کنیم یک سایت ۱۰۰۰ صفحه داشته باشد در تمام این صفحات یک لینک به این صفحات که منظور همان درباره ما و تماس با ما است داده شده است و اگر سایت شما سایتی است که این صفحات برای کاربران مهم نیستند می‌توانید این صفحات را نوایندکس کنید.

  • شاید بپرسید خوب این اتفاق چه کمکی به سایت ما می‌کند؟

معمولا سایت‌های مثل سایت‌های موزیک، فیلم، تفریحی و پورتال و سایت دانلود، سایت‌هایی هستند که در این قبیل سایت‌ها، صفحه‌هایی که به آن‌ها اشاره کردیم صفحات مهمی نیستند و شما می‌توانید با نوایندکس کردن این صفحات باعث شوید تا این لینک ‌های داخلی به مرور زمان پاک شوند (می‌توانید از سرچ کنسول گوگل پاک شدن این لینک‌های داخلی را چک کنید) و همزمان با کم شدن این لینک‌ها تاثیر آن‌ها به لینک‌های دیگر داده می‌شود.

که شما در این عکس میتوانید ملاحظه کنید که تقریبا ۳۶ هزار لینک به صفحه تماس با ما داده شده است.

تعداد لینک‌های داخلی به صفحه تماس با ما نکته مهم:

البته نباید فراموش کرد که نوایندکس کردن این صفحات برای سایت‌هایی می‌تواند موجب افزایش اعتبار می‌شود که نیاز به این صفحات در این سایتها نباشد و اگر بخواهیم مثالی برای این شرایط بیاوریم می‌توانیم مثال یک سایت موزیک را بزنیم زیرا که مطمئنا هیچ کدام از شما وقتی وارد یک سایت موزیک می‌شوید به صفحه تماس با ما نمی‌روید و همین نکته، دلیلی است برای اینکه نوایندکس کردن صفحات غیرضروری می‌تواند تاثیرات مثبتی بر روی سایت شما داشته باشد.

البته خیلی از سایت‌ها، به طور مثال سایت دیجیاتو، حتی این صفحات را در منو نیز قرار نداده اند که این موضوع می‌تواند مهر تاییدی بر این موضوع باشد.

نوایندکس کردن تگ‌ها، بایگانی‌ها و صفحات انجمن

وقتی کمی درباره این موضوع جستجو کنید حتی متوجه می‌شوید که حتی نوایندکس کردن تگ‌ها، بایگانی‌ها و صفحات انجمن (باز هم تاکید می‌کنیم که اگر احساس می‌کنید این صفحات برای کاربران سایت شما مهم نیستند) نیز می‌تواند موجب افزایش ترافیک شود که به طور مثال سایت MOZ صفحاتی که در انجمنش احساس می‌کرد Spam هستند، نوایندکس کرد و متوجه شد که این اتفاق باعث افزایش ترافیک برای این سایت شده است و این مطلب هر چند کمی متفاوت با موضوع بحث اصلی است ولی با توجه به مفهوم نوایندکس کردن که در ابتدای مقاله توضیح دادیم نشان می‌دهد که در بعضی از مواقع بر خلاف باور اکثریت که نوایندکس شاید اتفاق جالبی نباشد ولی با کمی تفکر عمیق اگر بتوانیم درست و مناسب از این دستور برای ربات‌های گوگل استفاده کنیم می‌تواند نتیجه بخش باشد.

البته در این رابطه سایت purecontent نیز مقاله‌ای منتشر کرده است که اشاره کرده که نوایندکس کردن صفحات غیر ضروری در صورتی که به صورت صحیح انجام بگیرد مطمئنا نه تنها ضربه‌ای به سایت نمیزند بلکه موجب افزایش اعتبار خواهد شد. و نکته جذاب دیگری که این سایت به آن اشاره کرده است نوایندکس کردن صفحات غیر ضروری به گوگل سیگنالهایی ارسال می‌کند که گوگل متوجه شود که تمرکز شما روی صفحات مهمتر از صفحات کم ارزش است.

ما در این مقاله سعی کردیم تا حد الامکان نظرات مختلف و منابع لازم را در اختیار شما قرار دهیم و قضاوت درباره دست بودن یا اشتباه بودن این موضوع را به شما واگذار میکنیم.

امیدواریم که از مطالعه این مقاله لذت برده باشید و نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر علاقه‌مندان به اشتراک بگذارید.

۴/۵ - (۲۴ امتیاز)

اشتراک گذاری مقاله

با اشتراک گذاری مقاله هم به دوستانتان لطف کردید هم به ما 🙂

جدید ترین مقالات دیجیتال مارکتینگ

دوره های رایگان دیجیتال مارکتینگ

مقاله
نظرات
اشتراک گذاری
فهرست